Nagrobek Józefa i Joanny Mecnarowskich pod skrzydłami Fundacji EUROS

Trwa zbiórka na renowację nagrobków na Starym Cmentarzy w Nowym Sączu. Fundacja Nowe Kierunki otrzymała dofinansowanie na zamówienie planu konserwatorskiego – jest to podstawowa dokumentacja nagrobków, niezbędna do tego, aby rozpocząć jakiekolwiek prace konserwatorskie.

Chcemy wspomóc Fundację Nowe Kierunki w zbieraniu funduszy na renowację grobów i pracujemy nad własnym materiałem promocyjnym po angielsku. Chcemy skierować apel: „Ocalmy Stary Cmentarz” przede wszystkim do Polonii, rodaków, którzy opuścili Polskę, wyjechali z Sądecczyzny a chcieliby przyczynić się do zachowania pamięci o przodkach. Tworzymy newsy po angielsku, montujemy krótki materiał wideo, szczegóły wkrótce!

W związku z powyższym chcemy ogłosić wszem i wobec, iż jako Fundacja EUROS obejmujemy jednej z pomników na Starym Cmentarzu szczególnym patronatem: nagrobek Joanny i Józefa Mecnarowskich.

Przybliżmy pokrótce te postaci. Józef Mecnarowski urodził się w 1808 roku jako syn Franciszka i Karoliny z Schusterów. Był detaksatorem realności miejskich (czyli oceniał wartość majątków miejskich) przy C.K. Sądzie Obwodowym w Nowym Sączu. Ponadto przez wiele lat pełnił urząd radnego miasta i zasiadał w komisji ds. dóbr miejskich. Sam był właścicielem ziemskim: posiadał folwark na Grodzkim a także dwa domy za farą sądecką. Pomieszczenia jednego z nich odnajmowano jako stancje dla uczniów sądeckiego gimnazjum, także, przez pewien czas, mieściła się tam Szkoła Żeńska im. Królowej Jadwigi. Józef Mecnarowski zmarł 24 grudnia 1872 r.

Józef i Joanna z domu Pawlikowska (urodziła się w 1819, przeżyła męża o niespełna rok, zmarła w 1873r.) mieli siedmioro dzieci, jednego syna Ignacego oraz sześć córek: Marię, Ferdynandę, Józefę, Karolinę, Emilię i Izabelę. Ignacy ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i założył rodzinę. Także wszystkie córki powychodziły za mąż a małżeństwo każdej z nich to pretekst do odrębnej, ciekawej historii!

Przygotowujemy prezentację genealogiczną opartą na badaniu dziejów rodziny Mecnarowskich. Już wkrótce udostępnimy Wam zebrane materiały. A zapewniamy, są one interesujące!