Podsumowanie gry miejskiej o Bolesławie Barbackim i zapowiedź kolejnej atrakcji.

Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężyliśmy… tak mogą o sobie powiedzieć Uczestnicy otwartej gry miejskiej „Na tropie Bolesława Barbackiego”. Choć piątkowa ulewa odstraszyła zapewne niektórych chętnych, a późne rozwieszenie plakatów sprawiło, że informacja nie dotarła na czas do wszystkich zainteresowanych, na start gry, w sobotę 18 września, przybyło 30 uczestników w 9 grupach – 26 osób z sukcesem ukończyło grę! Bardzo ucieszył nas udział rodzin z dziećmi, najmłodsi Gracze byli w wieku 6 lat… jednej z grup towarzyszył nawet pies-tropiciel Rubin! Na koniec prosiliśmy o opinie… wszyscy bawili się znakomicie!

Choć tradycyjnie na podium stanęły trzy grupy, wszyscy byli świetni, rozwiązali wszystkie zagadki, różnice w czasie przejścia trasy były niewielkie. Grupy startowały w restauracji „Ratuszowa”. Przemieszczały się po dziewięciu kolejnych punktach gry, na każdym punkcie otrzymując wskazówki co do dalszej wędrówki. Ostatnim puntem trasy było Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu. Tam Uczestnicy w końcu mieli szansę spotkać się z Bolesławem Barbackim… obecnym duchem w archiwalnych dokumentach, starych fotografiach, w ludzkiej pamięci. Niektórzy mieli dodatkowo okazję zobaczyć wystawę obrazów Bolesława Barbackiego „Jej portret” w Muzeum Okręgowym. Wręczenie nagród odbyło się w kawiarni „Spóźniony Słowik”.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są w naszej Galerii.

W imieniu organizatorów i partnerów wydarzenia nagrody wręczali: Anna Żalińska, prezes Fundacji EUROS, Agnieszka Filipek – z Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu, Marek Rylewicz – dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego. Do zwycięzców trafiły albumy z malarstwem Bolesława Barbackiego autorstwa Piotra Droździka, karty podarunkowe MCK SOKÓŁ w kwocie 50 zł, rodzinna gra planszowa „Celestia”, publikacja historyczna Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dotycząca akcji AB oraz pamiętnik Antoniego Górszczyka wydany przez Archiwum Narodowe w Krakowie. Fundatorami tych nagród była Fundacja EUROS, IPN Oddział w Krakowie, Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu zaś gra „Celestia” została współfinansowana przez Fundację i Hobbity.pl. Ponadto Sądecka Biblioteka Publiczna przygotowała pakiety publikacji własnych, film o Bolesławie Barbackim produkcji Fundacji Nomina Rosae, gadżety: smycze, domina, długopisy. Były też bilety do kina ufundowane przez MCK SOKÓŁ a dla najmłodszych zestawy farb akrylowych, pędzli z włosia i paletki zakupione przez Fundację EUROS. Dzięki funduszom z budżetu Województwa Małopolskiego wszyscy Uczestnicy zostali obdarowani torbami i magnesami z reprodukcją obrazów Bolesława Barbackiego. Ponadto każdy został zaproszony na spektakl Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego pt. „Bolek i Żabusia”, który odbędzie 22 października, na zakończenie II edycji gry miejskiej o Bolesławie Barbackim dedykowanej dla młodzieży szkolnej.

A dla tych, którzy nie załapali się na sobotnią rozgrywkę mamy dobrą wiadomość. Fundacja EUROS przygotowuje quest o Bolesławie Barbackim. Pozostało nam jeszcze kilka toreb, magnesów i dwa albumy z malarstwem Bolesława Barbackiego. Chcemy je przeznaczyć dla tych, którzy podejmą wyzwanie, przejdą trasę questu i rozwiążą zagadki. Wkrótce więcej szczegółów.